Magyar Katolikus Lexikon > M > magyar baziliták Észak-Amerikában

magyar baziliták Észak-Amerikában: Máriapócsról 1956: Rakaczky Bazil, Skinta István és Erdei József az USA-ba menekült, ahol különböző plébániákon dolgoztak. Rövidesen új társak is csatlakoztak hozzájuk. 1963: a hívek áldozatosságából megvásároltak egy farmot Matawanban (NJ), ahol monasztikus közösséget alakítottak és a máriapócsi kegyhely mását akarták megvalósítani. Tp-ot és rházat építettek, 1969: az egyházi elöljárók jóváhagyták a Máriapócsi Bazilita Atyák Közösségét. Nyári tábort szerveztek a fiataloknak, megtartották a máriapócsi búcsút és fogadták a zarándokokat. Közben több gör. kat. magyar parókiát is ellátnak. 1973: Mindszenty József, 1989: Paskai László bíb. meglátogatta őket, Miklósházy Attila 1992 és 1993: részt vett a Szt István napi ünnepségeken. Elöljáróik: Rakaczky Basil, 1966: Skinta István, 1971–: Erdei József. Mi.A.

Miklósházy 2005:124